Uroczystośc rozpoczęcia roku

Dzień otwartych drzwi (wideo) 2015

atviru_duru_video

Film o gimnazjum 2010

W dniach 16 – 29 lipca po raz kolejny przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” zostały zorganizowane międzynarodowe kolonie „Lato z Polską”. Brała w nich udział również grupa z Litwy (19 osób z opiekunką). Kolonie odbywały się w Domu Polonii w Pułtusku, mieście położonym nieopodal Warszawy. Hotel „Zamek Pułtusk” Dom Polonii mieści się w zabytkowym XV-wiecznym zamku, w otoczeniu pięknego parku nad Narwią.

Z dworca autobusowego w Wilnie wyruszyliśmy rankiem 16 lipca z opiekunką, starszą wychowawczynią grupy przygotowawczej, panią Krystyną Wojsiat. Podróż trwała około ośmiu godzin. Nasi polscy opiekunowie czekali na nas na dworcu autobusowym w Warszawie, skąd udaliśmy się do Pułtuska wraz z grupą z Bułgarii. Na koloniach było wspaniale, chociaż na początku było trochę narzekań, to potem nie chcieliśmy wracać do domu. Mieliśmy dużo zajęć, więc nie było czasu na nudę. Bardzo nam się podobały zajęcia taneczne, nauczyliśmy się tańczyć „belgijkę” oraz menueta, które wykonaliśmy wspólnie całą kolonią na kilku imprezach. Podczas kolonii mieliśmy kilka ciekawych i pouczających wycieczek. Podczas jednej z nich zwiedziliśmy Warszawę. Tu oglądaliśmy koncert, który odbył się na scenie przed warszawskim Domen Polonii dla uczestników kolonii „Lato z Polską” nie tylko z Pułtuska, ale i innych miejscowości Polski. W spotkaniu uczestniczyły dzieci i młodzież m.in. z Litwy, Białorusi, Ukrainy, Mołdawii, Czech i USA. Do uczestników kolonii z powitaniem zwrócili się: marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski, prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Dariusz Piotr Bonisławski oraz prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys. Podczas wycieczki po Warszawie przewodnik opowiedział nam o wielu zdarzeniach historycznych bardzo ważnych dla Polski i nie tylko. Bardzo interesującą była wycieczka do wspaniałego, historycznego miasta Toruń. Tam nasi przewodnicy, którzy byli przebrani za Krzyżaka, Kopernika i inne historyczne postacie, opowiedzieli nam i pokazali najciekawsze miejsca tego miasta oraz zabytki. Zapoznaliśmy się z kulturą Kurpiów podczas zajęć w „Kuźni Kurpiowskiej”. Zwiedziliśmy Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, gdzie mogliśmy usłyszeć wiele interesujących faktów z życia Krasińskich.

Podczas wizyty w gospodarstwie agroturystycznym „Chata za wsią” w Skaszewie, spodobały nam się zajęcia w stadninie, gdzie nie brakowało różnych gier i zabaw, a także poczęstunku – kiełbasek na ognisku. Musimy podziękować naszym gospodarzom – jedzenie na koloniach było pyszne.

Na koloniach poznaliśmy wiele koleżanek i kolegów z różnych państw, z którymi wesoło spędzaliśmy wakacyjne dni. Pogoda dopisała, tylko parę dni padał deszcz i wówczas większość czasu musieliśmy spędzić w świetlicy. Ale i tu było fajnie – nie brakowało nam pomysłów: wymyślaliśmy ciekawe gry i zabawy. Najbardziej wesoło było na integracyjnych ogniskach, podczas których mieliśmy dyskoteki, na których hitem była poznana na koloniach „belgijka”.

Serdecznie dziękujemy gospodarzom za doskonałą organizację kolonii i dobre warunki pobytu oraz prezenty (każdy z nas otrzymał na zakończenie kolonii pendrive), zaś panu posłowi Jarosławowi Narkiewiczowi za możliwość wzięcia udziału w nich. Pragniemy też wyrazić słowa uznania naszym opiekunkom: pani Joannie Wróblewskiej z Polski oraz pani Krystynie Wojsiat z Litwy.

Patrycja Kamarauskaitė, Wanesa Wojsiat,

uczennice klasy IGb Gimnazjum im. Ferdynanda Ruszczyca w Rudominie