STEAM erdvinės figūros 24-05-28

28 maja uczniowie klasy 7b wraz z nauczycielką od matematyki A. Bogumilo badali zastosowanie matematyki w architekturze i budowli.
Wiadomo, że matematyka tworzy solidną podstawę w każdej budowli. Gdyby nie ona, wiele obiektów pozostałoby jedynie w wyobraźni architekta. Najpierw, żeby zrobić projekt trzeba użyć skali. Później podczas projektowania trzeba uwzględnić rzeczywiste wymiary. Trzeba użyć również odpowiednich materiałów, żeby konstrukcja się nie zawaliła.
FIGURY GEOMETRYCZNE w architekturze są spotykane praktycznie na każdym kroku. Gdyby nie one, praktycznie nie byłoby żadnej budowli. Bloki mieszkalne są prostopadłościanami, kopuły półkulami, wieże ostrosłupami, a kolumny walcami.

POLA POWIERZCHNI I OBJĘTOŚCI również mają szerokie zastosowanie w architekturze. Dzięki nim możemy np. obliczyć pole boiska, ilość farby potrzebnej do pomalowania ściany czy też głębokość basenu i ilość wody potrzebnej do zapełnienia go.

Uczniowie po cyklu lekcji o figurach geometrycznych i przestrzennych badali, czy w okolicach naszego gimnazjum spotkamy takie figury. Chłopacy i dziewczyny połączyli się w grupy i wyszli na poszukiwania. Uczniowie robili zdjęcia zauważonych figur przestrzennych. Następnie w klasie z zebranych zdjęć każda drużyna robiła plakat. Na plakacie należało umieścić zebrane zdjęcia, nazwać figurę, podać jej dokładne lub przybliżone wymiary.

Uczniowie podziwiali, jak w rzeczywistości łączą się takie nauki jak matematyka, fizyka, inżynieria, architektura oraz sztuka. Obecnie, połączenie tych nauk w spólny projekt w edukacji jest nazwany STEAM. Zatem uczniowie 7 klasy uczestniczyli w projekcie STEAM, bo musieli zastosować umiejętności i wiedzę z każdego z wymienionych przedmiotów szkolnych.

Autor i wykonawca projektu STEAM z 7b klasą: Agneška Bogumilo